Żywienie drobiu: źródła i formy składników mineralnych[

Żywienie drobiu jest bardzo ważne w produkcji drobiarskiej. Szczególnie w czasie intensywnego wzrostu lub produkcji nieśnej kluczowe jest pokrycie zapotrzebowania na składniki mineralne. Na co zwrócić uwagę przy żywieniu drobiu?

Żywienie drobiu jest kluczowe w procesie wzrostu, utrzymuje homeostazę i prawidłową przemianę metaboliczną w organizmie zwierząt. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich źródeł i form składników mineralnych nie tylko do uzyskania dobrego efektu produkcyjnego, ale też do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska pierwiastkami, które nie zostały zaabsorbowane w przewodzie pokarmowym zwierząt. Więc od czego zależy zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe?

Składniki mineralne – dlaczego są tak ważne?

Składniki mineralne mają bardzo ważną rolę w procesie wzrostu, przemianach metabolicznych, ale też w utrzymaniu homeostazy organizmu. Potrzeba na te substancje zależy od fazy wzrostu i kierunku produkcyjnego. Większe zapotrzebowanie na wapń i fosfor, widoczne jest w okresie rozwoju układu kostnego u młodych ptaków. Warto brać pod uwagę wprowadzenie do mieszanek większej ilości wapnia w przypadku samic w okresie nieśności. Ten właśnie pierwiastek decyduje o prawidłowym wykształceniu skorupki jaja.

Składniki mineralne – jak dostarczyć ptakom?

W kwestii składników mineralnych najczęściej stosowane są nieorganicznej formy pozyskiwane z różnego rodzaju kopalin. Ale są dostępne też formy organiczne. Te drugie są lepiej przyswajalne w organizmie zwierząt. Jednak co za tym idzie kosztują więcej. Dlatego też najczęściej zalecanym udziałem obecności form organicznych w diecie zwierząt jest pokrycie przez nie 20-30% całkowitego zapotrzebowania na składniki mineralne. Ostatnio popularne stały się też chelaty pierwiastków. Te związki są organiczną formą najczęściej mikro- i ultra elementów połączonych z aminokwasem. Co z w znacznym stopniu podnosi ich biodostępność w porównaniu do form nieorganicznych.

Co dalej z pierwiastkami?

Przygotowując recepturę lub dawkę pokarmową mieszanki pasz pełnoporcjowych dla drobiu, elementy takie jak wapń (Ca), fosfor (P) i sód i chlor (Na, Ci) są pokrywane przez zastosowanie odpowiednich pasz mineralnych: kredy pastewnej, fosforanów lub chlorku sodu (ew. Kwaśnego węglanu sodu). A mikroelementy, takie jak potas (K), magnez (Mg), siarka (S), i mikroelementy znajdują się postaci połączeń z innymi pierwiastkami obejmują premiksy dla drobiu i różnią się składem w zależności od gatunku i kierunku użytkowego ptaków.

Premiksy dla drobiu – makro i mikroelementy w nim zawarte

Komponenty mineralne służą uzupełnieniu składników mineralnych w diecie zwierząt i dodawane są podczas przygotowania mieszanki treściwej lub dawki pokarmowej. Reszta jak np. Mg, S, K, Fe, Cu i inne w formie przedmieszki są zawarte w premiksie, przygotowanym przez firmy zajmujące się produkcją premiksów i dodatków paszowych. Rzecz ma się podobnie w przypadku wymienionych mikroelementów, źródłem pierwiastków mogą być zarówno związki nieorganiczne jak i organiczne. Tu głównym kryterium będzie przyswajalność i cena.

Niezbędny kompromis

Przyswajalność elementów takich jak cynk, miedź, mangan czy żelazo z ich nieorganicznych związków stanowi ok. 30%, wydalone wraz z kałomoczem w większych ilościach mogą wpłynąć na zanieczyszczenia środowiska. Dlatego trzeba znaleźć kompromis między ceną i biodostępnością tych związków obejmujących premiksy dla drobiu, wprowadza się do nich ok.20-30% udział form organicznych najczęściej w postaci chelatów.

Prawidłowe żywienie drobiu musi być dobrane indywidualnie do fermy, dlatego gdyż każda charakteryzuje się różnicami w zakresie np. Rasy, warunków klimatycznych czy nawet typu kurnika.