Wiedza o ciele kobiety oraz tym jak funkcjonuje jej organizm okazuje się być jedną z najbardziej praktycznych i przydatnych w życiu codziennym. Gdy dowiesz się jak pracuje Twoje ciało będziesz mogła lepiej je zrozumieć oraz dbać o nie każdego dnia. Wiele osób uważa, że są to tematy zbyt delikatne i intymne by mogły być poruszane na przykład na lekcjach w szkole. Jednocześnie trudno o powszechny dostęp do obiektywnej wiedzy pozbawionej ideologii. Z tym większą uwagą powinniśmy poznawać szczegóły procesów zachodzących w naszym organizmie. To właśnie od nich zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Jednym z takich bardzo ważnych procesów w ciele kobiety jest cykl miesiączkowy. W jaki sposób przebiega?
Jak przebiega cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy u zdrowej kobiety trwa około 28 dni (od 21 do 32 dni) i składa się z czterech faz. Czym tak naprawdę jest i dlaczego odgrywa w organizmie ważną rolę?
Jest to cykl zachodzący regularnie w organizmie kobiety na który wpływ mają zmiany stężeń hormonów. Cały cykl opiera się na dojrzewaniu komórki jajowej, następnie jej uwolnieniu się z pęcherzyka Graafa skąd komórka jajowa zmierza do jajowodu i może zostać zapłodniona przez plemnik.
Cykl miesięczny składa się z czterech następujących po sobie faz: menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej.
W fazie menstruacyjnej następuje złuszczanie się błony śluzowej macicy objawiające się krwawieniem miesięcznym. Menstruacja trwa około czterech dni.
Dojrzewanie komórki jajowej i rozwój pęcherzyka Graafa to cecha fazy folikularnej. Wówczas także wzrasta stężenie estrogenu w organizmie. Ta faza trwa około dziewięciu dni.
Kolejna faza, owulacja objawia się pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej. To właśnie wówczas komórka jajowa ma największe szanse na zapłodnienie przez plemnik. Ta faza trwa około jeden dzień.
Po niej rozpoczyna się czternastodniowa faza lutealna w czasie której błona śluzowa macicy rozrasta się a pęcherzyk Graafa zamienia się w ciałko żółte, którego głównym zadaniem jest produkcja progesteronu. Progesteron także spełnia ważną funkcję gdyż przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli w fazie owulacji nie dojdzie do zapłodnienia, wówczas błona śluzowa złuszcza się i ponownie dochodzi do menstruacji. W ten sposób cały cykl rozpoczyna się ponownie.
Objawy
Objawy owulacji są organizmowi dokładnie znane i trudno pomylić je z czymś innym. U każdej kobiety objawy te mogą występować z różnym nasileniem zaś niektóre kobiety w ogóle ich nie odczuwają. Najczęściej jednak owulacja objawia się bólem w podbrzuszu. Do innych objawów zalicza się też obrzmiałość piersi, plamienie, podwyższona temperatura ciała oraz wzrost libido. Podwyższona temperatura ciała może utrzymywać się około jednego-dwóch dni.