Cząstka raju w domowym akwarium.

Nowe milenium. Podróże w kosmos. Większość naszej planety pozostaje ciągle nie odkryta. Na księżycu było więcej ludzi niż w największej głębinie. W miejscach, w których nie spodziewalibyśmy się, ze może cokolwiek żyć, spotykamy niezwykłe organizmy. Woda jest niesamowicie tajemniczym, niepoznanym środowiskiem. Różnorodność form i ilość jest zadziwiającą.
Jednym z takich ciągle odkrywanych na nowo miejsc jest rafa koralowa. Jest to jeden z najbardziej różnorodnych i cennych ekosystemów naszej planety. Rafy koralowe powstają na bazie szkieletów organizmów rafotwórczych. Rozwijają się w raczej słonych morzach, w temperaturze około osiemnastu stopni Celsjusza. Rafy są zamieszkiwane przez około sześćdziesiąt tysięcy Gatunków zwierząt, w tym dwadzieścia pięć tysięcy Gatunków ryb. Ekosystem ten zachwyca bogactwem kształtów i różnorodnością kolorów.
To tutaj można spotkać kolorowe ryby nazywane „aniołami”, groźną i majestatyczną skrzydlicę czy drapieżną murenę. Ponadto rafa jest domem niezliczonych gatunków małż, rozgwiazd, ślimaków i barwnych ośmiornic. To prawdziwe cud natury: sanktuarium – tętniące życiem, choć wyrosłe na cmentarzysku! Mimo, że do tej pory uważane za bardzo podatne na niewielkie nawet zmiany, to okazuje się, że niektóre gatunki budujące rafę świetnie sobie radzą i potrafią zaaklimatyzować się do nowych warunków.

Część rafy w akwarium

Jednym z koralowców tworzących rafę jest ukwiał. Są to zwierzęta osiadłe. Żyją pojedynczo przytwierdzone stopą do podłoża. Posiadają ogromne zdolności adaptacji do środowiska. Ukwiały mają liczne komórki parzydełkowe. Są drapieżnikami. Żywią się rybami lub planktonem.
Możemy mieć część tego przepięknego środowiska w domu. Ukwiały żyją w symbiozie z wieloma różnymi zwierzętami. Jednym z nich jest ryba błazenek. Razem z ukwiałem stworzą niesamowicie kolorowy i bajeczny zespół. Niepowtarzalne kolory, ciekawa hodowla i wyzwanie.
Rybka ta Zana jest głównie dzięki bajce gdzie jest nemo. Naturze żyje w symbiozie z ukwiałami w rafach koralowych. Opuszcza swojego symbionta nieczęsto i niezbyt chętnie. Dlatego nie wymaga do hodowli zbyt dużego akwarium.